czwartek, 21 marca 2019

  

Szkoła Podstawowa

im. Władysława Orkana

w Niedźwiedziu

  
Wybór języka
wersja polskaenglish versiondeutsch version

Aktualności

2018-04-04
Tuż przed świętami grupa 8 uczniów klasy II B naszego gimnazjum wraz z 2 opiekunami przebywała w Nowym mieście na Słowenii. Była to pierwsza partnerska wizyta w ramach projektu Erasmus+ pt. "Experiencing Diversity through Art - Doświadczanie różnorodności poprzez sztukę". Naszymi partnerami w projekcie jest szkoła z Nowego mesta oraz szkoła z Castro Marim w Portugalii.

Zagadnienia poruszane w projekcie związane są z wykluczeniem społecznym oraz migracją ludzi. Chcemy udowodnić, że szanujemy różnorodność, że nie ma w nas uprzedzeń i dyskryminacji, chcemy obalać stereotypy.

Wykorzystując sztukę jako medium twórczej ekspresji chcemy poznać, odkryć, a także doświadczyć różnorodności kulturowej.

Tematem przewodnim projektu jest migracja, dlatego interesują nas literackie opowieści i wiersze na ten temat oraz historie życia ludzi, którzy wyemigrowali. Wierzymy, że ich doświadczenia pomogą nam stworzyć warunki do udanej integracji społecznej uczniów pochodzących z  różnych środowisk.

W programie wymiany znalazło się zatem spotkanie z osobami, które kiedyś wyemigrowały i osiedliły się w Słowenii. Wśród nich jest też obywatel naszego kraju

Dr Edward Pałka, Polak na stałe mieszkający w Słowenii, inicjator partnerstwa miast Torunia i Novo mesto oraz ambasador kultury polskiej w Słowenii.

W czasie licznych warsztatów omawialiśmy przeczytane książki, dyskutowaliśmy na temat problemów współczesnego świata, a w czasie Poetry Night  recytowaliśmy napisane przez siebie wiersze. W nocy, przed szkołą w Novo mesto, przy świetle latarek, w   atmosferze powagi i zadumy recytowane wiersze o ucieczce z ojczyzny z powodu wojny czy głodu miały jeszcze dobitniejszy wydźwięk. Na uwagę zasługuje fakt, iż młodzież napisała wszystkie wiersze samodzielnie czym zachwyciła przybyłych na tę uroczystość rodziców i gości. Poniżej w galerii ze zdjęciami 3 wiersze napisane przez naszą młodzież.

Pobyt w Słowenii to nie tylko warsztaty i zajmowanie się tematyką migracji, ale także spotkania wieczorne młodzieży, zajęcia artystyczne, muzyczne oraz fotograficzne, wycieczki np. do Lublany, Piran i Portoroż,  oraz wspólne śpiewanie utworów Polskich, Portugalskich oraz Słoweńskich.

Choć początek wymiany przyprawił niektórych o zawrót głowy (szok kulturowy, blokada językowa) to szybko okazało się, że młodzież potrzebuje zaledwie  paru godzin aby zaprzyjaźnić się i poczuć jak u siebie w domu. Trudno było im się rozstać i chętnie zostaliby dłużej, jednak świadomość, że znów się zobaczą tym razem u nas, w Polsce sprawiła, że pełni entuzjazmu i wrażeń jechaliśmy z powrotem do domów.

Bogusława Gniecka (koordynator szkoły polskiej)  

,,Zranieni”

Jak przejść obojętnie obok dziecka, zagubionego, zziębniętego, wygłodzonego,

które wyciąga rękę i błaga o pomoc, bo w domu..

ono nie ma domu..

Co z tym mężczyzną, który musi nieść broń? Ma walczyć za kraj lecz rozdziera się jego serce kiedy zostawia swoją małą księżniczkę bez nowej lalki którą tak obiecywał?

Co z tym chorym, dla którego każdy dzień jest cudem i męką? Jak on się ma bronić skoro nie jest w stanie poprosić cię nawet o modlitwę?

Co z tym wierzącym? Przecież wszystko dobre jest w imię Boga, więc to zło które obija mu twarz z jakiej siły pochodzi? '…bliźniego jak siebie samego' a oni jak potwory pastwią się nad nim, zlęknionym.

Co z tą matką boleściwą? Każda jej myśl wokół tych dla których jest w stanie się bić choćby o okruszek? Jej słowa topią się w powietrzu i giną gdzieś w mgle. Nikogo to nie obchodzi.

A co z Romeo i Julią? Czy ich też dosięgnie ten los? Jak mają uratować swoją miłość skoro nie będą mogli uratować samych siebie?

Ci ludzie.. jak ptaki.. są zmuszeni do odlecenia, szukają dobra i choć jednej gałęzi oparcia.. a przed nimi tylko horyzont.. wielki, niepojęty, odległy horyzont.. jak ich marzenia.. o jakiejkolwiek uldze..

autor M.G.

“Znasz to uczucie”

Znasz to uczucie:

Kiedy sen trwa kilkanaście minut,

Kiedy budzi cię świst kul nad głową,

Kiedy usta powoli zapominają, jak smakuje woda i jedzenie,

Kiedy co chwila jest o jednego wujka mniej,

Kiedy mama po raz piętnasty woła: „uciekamy”,

Kiedy to wszystko staję się normą?

Witaj w moim świecie.

autor J.K

„Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie”

Dlaczego człowieka czarnego traktujesz z góry gorzej?

Dlaczego ludzi innego wyznania nie chcesz widzieć w kraju?

To tylko dwa pytania w których siedzi nienawiść, ale bolą one równie mocno jak ciosy, być może nawet bardziej.

Pomyśl do czego może doprowadzić takie myślenie, czy pragniesz kolejnej wojny na tle rasowym?

Proszę cię, następnym razem gdy kogoś odmiennego zobaczysz, uśmiechnij się - to nic nie kosztuje.

Świat ci podziękuje.

Pamiętaj, wszystko wraca z powrotem.

Życie odwdzięczy ci się.

 autor G.M.

« powrót
Archiwum:         
Licznik odwiedzin

Liczniki

Logowanie do LIBRUSa
Logowanie do LIBRUSa
Meteo Pi
Meteo Pi
Aktualny stan powietrza
w okolicy szkoły
Szczegóły-kliknij
Nie dla smogu
Must
Must
Jeżdżę z głową
Maciuś
EU-HOU
Gmina Niedźwiedź
Obrazek odnośnik do Comeniusa
SURSUM CORDA
SURSUM CORDA
Mistrzowie kodowania
Mistrzowie kodowania
Konkurs informatyczny
Konkurs informatyczny
Program "MIśki"
Program "MIśki"
Adres www tej strony
 
CMS Tractable by Marketing Studio